اقوال علماءرد بر اخوان المسلمین

بیانیه‌ی هیئت علمای بزرگ سعودی در تحذیر از اخوان المسلمین

دیروز 24 ربیع الأول سال 1442 هجری موافق با 10 نوامبر 2020 میلادی، 21 آبان 1399 شمسی، هیئت علمای بزرگ سعودی بیانیه‌ای صادر کرد مبنی بر اینکه جماعت اخوان المسلمین، گروهی تروریستی است که توافقی با روش اسلام ندارد، بلکه اهدافش همه حزبی بوده و در تضاد با تعالیم دین حنیف ماست. این گروه خود را در پوشش اسلام قرار داده و مرتکب اعمالی می‌شود که با اسلام منافات دارند. اعمالی مثل تفرقه افکنی و فتنه‌گری و تشدّد و تروریسم.

این سخنان در بیانیه‌ی آمده که هیئت علمای بزرگ در سعودی صادر کرده است. متن بیانیه به شرح زیر است:

الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على عبده ورسوله وأمينه على وحيه، وصفوته من خلقه، نبينا وإمامنا وسيدنا محمد بن عبدالله وعلى آله وأصحابه، ومن سلك سبيله، واهتدى بهداه إلى يوم الدين .. أما بعد :

الله تعالی دستور به گرد آمدن بر راه حق داده و از تفرقه و اختلاف نهی فرموده. الله تعالی فرموده است: {إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ ۚ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَفْعَلُونَ}. [أنعام:159]. یعنی: {همانا کسانی که دینشان را فرقه فرقه کرده و به گروه‌های مختلف تقسیم شدند، تو را با آنان هیچ کاری نیست. کار آنها با الله است؛ سپس آنها را از آنچه انجام می‌دادند، آگاه می‌سازد}. او بندگانش را امر فرموده که از صراط مستقیم پیروی کرده و از پیمودن راه‌هایی که آنها را از راه حق منحرف می‌کند، نهی کرده است. الله تعالی فرموده: {وَأَنَّ هَٰذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ ۖ وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ۚ ذَٰلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ}. [انعام:153]. یعنی: {و این راه راستِ من است؛ پس آن را بپیمایید و از پیمودن راه‌های دیگر پرهیز کنید که این راه‌ها شما را از راه او باز می‌دارد. این چیزی است که شما را به آن وصیّت می‌نماید. باشد که تقوا پیشه نمایید}.

پیمودن صراط مستقیم، تنها با چنگ زدن به کتاب الله عزّ و جلّ و سنت پیامبرش صلی الله علیه وسلم ممکن است. احادیث صحیحی بر این دلالت دارند که یکی از راه‌هایی که الله تعالی از آن نهی فرموده، پیروی از مذاهب و فرقه‌هایی است که از حق منحرف گشته‌اند. از حدیث عبدالله بن مسعود رضی الله عنه ثابت است که گفت:  «رسول الله صلی الله علیه وسلم برایمان خطی کشید و سپس فرمود: این راه الله است. سپس از راست و چپ آن خط‌های دیگری کشیده و بعد فرمودند: اینها راه‌های متفرقه هستند. بر هر کدام از آنها شیطانی نشسته که به آن راه دعوت می‌دهد. سپس این آیه را قرائت نمود: {وَأَنَّ هَٰذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ ۖ وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ۚ ذَٰلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ}. [انعام:153]. یعنی: {و این راه راستِ من است؛ پس آن را بپیمایید و از پیمودن راه‌های دیگر پرهیز کنید که این راه‌ها شما را از راه او باز می‌دارد. این چیزی است که شما را به آن وصیّت می‌نماید. باشد که تقوا پیشه نمایید}». روایت امام احمد

صحابی جلیل القدر، عبدالله بن عباس رضی الله عنهما در مورد این فرموده‌ی الله تعالی: {فَاتَّبِعُوهُ ۖ وَلَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ}، و این فرموده‌ی الله تعالی: {أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِيهِ : دین را برپا نموده و در آن دچار تفرقه نشوید}، و امثال این آیات در قرآن، می‌گوید: «الله تعالی، مومنان را دستور به یکپارچگی و اتحاد داده و آنها را از اختلاف و تفرقه نهی فرموده و آنان را خبر داده که مردمان قبل از آنها به خاطر نزاع و خصومت‌هایشان در دین الله هلاک گشتند».

چنگ زدن به کتاب الله عزّ و جلّ و سنت پیامبرش صلی الله علیه وسلم تنها راه رضایت الله و پایه‌‌ی اتحاد و وحدت و در امان ماندن از شر و فتنه‌هاست. الله تعالی فرموده: {وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا ۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ}. [آل عمران:103]. یعنی: {و همگی به ریسمان الله چنگ زنید و پراکنده نشوید، و نعمت الله را بر خود به یاد آورید، آنگاه که دشمنان (یکدیگر) بودید، پس میان دل‌های شما الفت داد، آنگاه به (فضل) نعمت او برادر (یکدیگر) شدید، و شما بر لبه گودالی از آتش بودید، (او) شما را از آن نجات داد. این گونه الله آیات خود را برای شما روشن می سازد، باشد که شما راه یابید}.

از این آیات و احادیث دانسته می‌شود که هر چیزی که بر اتحاد مسلمانان حول قضیه‌ی اولیای امور مسلمانان با پراکندن شبهات و افکار مخالف، یا تاسیس گروه‌های دارایِ بیعت و تنظیمات و غیره، تاثیر گذارد، با دلالتِ قرآن و سنت حرام است. در مقدمه‌ی این گروه‌هایی که از آنان تحذیر می‌دهیم، جماعت اخوان المسلمین قرار دارد. این جماعت، منحرف است و اساسش بر نزاع با حکام و خروج بر آنان و فتنه‌انگیزی در کشورها و هدف قرار دادن همزیستی در یک کشور و توصیف جوامع اسلامی به جوامع جاهلیت بنا نهاده شده است. از زمان تاسیس این گروه، هیچ عنایتی از آنان نسبت به عقیده‌ی اسلامی و علوم قرآن و سنت مشاهده نشده است. بلکه هدف آنان رسیدن به حکومت می‌باشد. به همین خاطر تاریخ این گروه مالامال از شرور و فتنه‌هاست. گروه‌های تروریستیِ تندرویی که در کشورها و میان مردم فساد ایجاد کرده‌اند از شکم این جماعت (اخوان المسلمین) خارج شده‌اند. گروه‌هایی که فسادشان معلوم و قابل مشاهده است که چه جرایمی را در جای جای دنیا مرتکب شده‌اند.

از آنچه گذشت معلوم می‌گردد که جماعت اخوان المسلمین جماعتی تروریستی است که نمایانگر منهج اسلام نیست. بلکه اهدافی حزبی را دنبال می‌کند که با دین حنیف اسلام در تضاد است. آنها خود را در لباس دین پنهان کرده‌اند و کارهایی انجام می‌دهند که با دین مخالف است. کارهایی مثل تفرقه‌افکنی و فتنه‌انگیزی و بی‌رحمی و ترور.

شایسته است که همه‌ی مردم از این گروه بر حذر بوده و به آن نپیوندند و با آن هیچ تعاطفی نشان ندهند.

از الله خواهانیم که همه‌ی ما را از هر شر و فتنه‌ای حفظ کند.

وصلی الله وسلم علی نبینا محمد و علی آله و صحبه اجمعین.

رئیس هیئت علمای بزرگ

عبدالعزيز بن عبدالله بن محمد آل الشيخ

د / عبدالله بن محمد آل الشيخ

د / صالح بن فوزان الفوزان                      شیخ صالح بن محمد اللحيدان

د / صالح بن عبدالله بن حميد                 عبدالله بن سليمان المنيع.

د / عبدالله بن عبدالمحسن التركي           د / سعد بن ناصر الشثري

د / عبدالله بن محمد المطلق                   د / محمد بن عبدالكريم العيسى

محمد بن حسن آل الشيخ                       سعود بن عبدالله المعجب.

عبدالرحمن بن عبدالعزيز الكلية               د / محمد بن محمد المختار.

د / يعقوب بن عبد الوهاب الباحسين         د / يوسف بن محمد بن سعيد.

د / غالب بن محمد حامظي                     د / عبدالسلام بن عبدالله السليمان.

د / جبريل بن محمد البصيلي                  د / بندر بن عبدالعزيز بليله.

د / سامي بن محمد الصقير

تهیه شده در:
مرکز رد شبهات خوارج

http://www.khawarej.com

صفحه‌ی فیسبوک رد شبهات خوارج:

https://www.facebook.com/khawarej

صفحه اینستاگرام:

https://www.instagram.com/rad_khawarej

کانال تلگرام:

https://t.me/khawareg

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا