مقالات

بزرگان جهل و نادانی

ای مسلمان، بدان که دعوت اخوان المسلمین بر جهل بنا گشته است. این جماعت، جماعتی است که عده‌ای جاهل آن را رهبری می‌کنند و می‌شود گفت که تقریبا هیچ عالمی در صفوف آنها وجود ندارد. برای اینکه بدانید این ادعا نیست، بلکه صحت دارد، سخن برخی از رهبرانشان را بشنوید تا بدانید:
– محمود عبدالحلیم که خود یکی از سران اخوان است، از موسس این جماعت، یعنی حسن البنا سوال می‌کند: به من نصحیت می‌کنید که کدام یک از تفاسیر را مطالعه کنم؟ حسن البنا به او می‌گوید: «اگر نصیحت مرا می‌خواهی، هیچ نیازی به خواندن تفاسیر نیست. قرآن خودش واضح است و کافیست که معنی کلماتی که برایت غریب هستند را بدانی، که این کلمات هم کم هستند». این را محمود عبدالحلیم در کتاب «اخوان المسلمین احداث صنعت التاریخ» (ج1، ص 208) ذکر کرده است. این در حالی است که هیچ کس از مطالعه‌ی کتاب‌های تفسیر بی نیاز نیست. چرا که در این کتاب‌ها تفسیر قرآن توسط رسول الله صلی الله علیه وسلم و اصحاب و تابعین وجود دارد و کسی که قرآن را بر اساس فهم آنها نفهمد، مسلما راهی غیر از راه مومنان را در پیش خواهد گرفت.
نفر بعدی سید قطب است که در فی ظلال می‌گوید: «امروزه اما مشغول شدن به فقه به این نحو و آن را خدمت به اسلام محسوب نمودن، به نظرم – والله اعلم – هم عمر و هم وقت را تلف می‌کند». «فی ظلال القرآن»، (ج4 ، ص 2012).
مردم به سراغ کتاب‌های تفسیر نروند. کتاب‌های فقهی را نیز دور بیندازند. احادیث را نیز که قبول ندارید و طبق گفته‌ی سید قطب، احادیث آحاد در زمنیه‌ی عقیده اعتباری ندارد. در حالی که این سخن و ادعای سید قطب مخالف با اجماع اهل سنت و عمل رسول الله صلی الله علیه وسلم و اصحاب است. آن وقت از دین چه می‌ماند؟ عاقل را اشاره‌ای بس باشد…
شخص دیگری از سران اخوان که شهادت به شکست جماعت اخوان المسلمین در ناحیه‌ی علمی می‌دهد، یوسف قرضاوی است. او می‌گوید: «هر کسی که شماره‌ی مخصوص مجله‌ی اخوان المسلمون را که به مناسب فرا رسیدن بیستمین سالگرد تاسیس دعوت اخوان چاپ شده را بخواند، و فهرست وار، تولید فرهنگی و علمی نزد جماعت – اخوان – را ملاحظه نماید، می‌بیند بسیار ناچیز است، آن هم به نسبتِ جماعتی مثل اخوان که در سطحی وسیع منتشر است». کتاب «سیرة و مسیرة»، (ج1، ص298). و متاسفانه چون جماعت اخوان المسلمین در جهان اسلام بسیار منتشر است، جهل نیز در عالم اسلامی غوغا می‌کند. چون اینها به جای اینکه مردم را بر اساس دعوت پیامبر صلی الله علیه وسلم دعوت دهند، و توحید را سرلوحه‌ی دعوتشان کنند، و منهجشان در دعوت بر اساس منهج پیامبر و اصحابش باشد، دعوت به خروج بر علیه حکام و آشوب و نا آرامی و نا امنی در کشورهای مسلمان می‌دهند.
چنان که می‌بینید، سران و رهبران اخوان المسلمین، پیروانشان را برای یادگیری علم شرعی بی انگیزه می‌کنند و بر نادان نگه داشتن آنها، حریص هستند تا بتوانند راحت‌تر بر آنها سیطره یافته و با عقل و عواطفشان بازی کنند و ولاء مطلق و اطاعت کورکورانه‌ی آنها را برای جماعت و مرشدش کسب کنند.
الله المستعان…

تهیه شده در مرکز رد شبهات خوارج

✍🏻مرکز رد شبهات خوارج
🌐http://www.khawarej.com

🗨صفحه‌ی فیسبوک رد شبهات خوارج:
🌐ttp://www.facebook.com/khawarej

🔹صفحه اینستاگرام:
🌐https://www.instagram.com/rad_khawarej

🔚کانال تلگرام:
🌐https://t.me/khawareg

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا